Projeler - ArGe

09.05.2016: Büyükşehir’den arı yetiştiricilerine destek.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, arı yetiştiricilerine bal kovanı dağıtımı yaptı. Halk Eğitim Merkezi’nden eğitim alan 80 arı yetiştiricilerine 25’er adet kovan verildi.
Kovan dağıtımı için Botanik Bahçesi içinde düzenlenen törende arı yetiştiricilerine açıklamalarda bulunan Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep için çalıştıklarını ve yaptıkları projelere destek veren herkese teşekkür etti. Doğal ilaç olan ‘bal’ı yapan arılara alan ve ortam hazırlanması gerektiğini vurguladı. Bu açıdan bal arıları için destek verdiklerini ve kısa zaman öncesinde “bal ormanı” kurduklarını kaydetti.

06.04.2016. Büyükşehir’in Gaziantep çiftçisine destekleri devam ediyor.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Tarımsal Daire Başkanlığı’nın organizasyonunda merkez ilçe Oğuzeli’nde bulunan çitçilere dolmalık biber ve domates fidesi dağıttı.
 Dağıtım için düzenlenen törene katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Oğuzeli çiftçisini unutmadıklarını söyledi. Oğuzeli’nin tarihi, kimliği, kültürü ve geçmişiyle en güzel ilçelerden birisi olduğunu aktaran Şahin, “Oğuzeli, dolmalık biber, narı ile bölgemizin degerli bir ilçesidir. Buranın kırmızı toprağı hiçbir yerde yok. Bu toprağın değerini ve kıymetini iyi bilmeliyiz. Hazine olan bu kırmızı toprağımızı geleceğe taşımalıyız” dedi.
Oğuzelinin tarım ürünleri mutfağımızda önemli bir yere sahip
Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz ise, Gaziantep’in ne kadar sanayi kenti olmasına rağmen bir o kadar da tarım kenti olduğunu aktaran Yılmaz, tarım arazilerinin yüzde 11’nin sulandığını söyledi. Sulama barajlarının devreye girmesiyle birlikte 150 bin hektar alanın sulanacağını ifade eden Yılmaz, “Oğuzeli dolmalık biberin merkezi. Gaziantep mutfağının zengin çeşitlerinden biridir. Şimdi “Barak” biberinin tescili için yola çıktık. Barak biberinin üretimini arttıracağız ve onu destekleyeceğiz. Başkanımızın göreve gelmesinden sonra yılda tarım için 3 milyon lira bütçe ayrılıyor. Bu da bizim tarıma gösterdiğimiz önemi ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

06.04.2016. Tarımda kalkınma hamlesi.
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, nohut, Antep fıstığı, mercimek, dolmalık ve kırmızı biber üretiminde verimi artırmak için “Topraktan Sofraya” projesini hazırladı.
Gaziantep’in gastronomi dalında, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) "Yaratıcı Şehirler Ağına" girmesinin ardından yöresel ürünlerin yetiştiği ilçelerdeki tarımsal ürünlerden verimin artırılması için harekete geçen Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, “Topraktan Sofraya” temasıyla hazırladığı projeyle çiftçilere destek verecek. 
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, yaptığı açıklamada, proje çerçevesinde söz konusu bölgelerde yetişecek ürünlerin tohum ve fide temini ile üretimin her safhasında yer alarak destekleneceğini belirtti.

10.03.2016. Büyükşehir’den Yavuzeli çiftçisine destek.
Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı’nı kurduktan sonra çiftçiye yatırımlarını eksik etmeyen Büyükşehir Belediyesi, bu kez Yavuzeli’nde bulunan koyun besicilerine “Koyun Sütü Yemi” dağıtımı yaptı.
Yavuzeli’nde Halk Eğitim binasının bahçesinde gerçekleşen yem dağıtımı töreni öncesi çiftçilere açıklamalarda bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, şuan havaların kurak gittiğini ve bu açıdan bir takım önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti. Küçükbaş hayvanı ve sütü desteklemek için bu yardımları yaptıklarını belirten Şahin, “Antep peynirini hep birlikte tüm dünyaya duyurmalıyız. Bunun içinde iyi oğlakların olması lazım. İyi oğlaklar için yem ve destek lazım. İnşallah mart ayında yağmur yağar. Çiftçilerimiz de sevinir biz de seviniriz” diye konuştu.
Büyükşehir Belediyesi olarak Yavuzeli’ne yapılan hizmetleri hatırlatan Şahin, Rumkale’nin bir değer olduğunu ve bunu iyi kullanmak gerektiğini kaydetti.